Wyszukiwanie
Święta

Sobota, III Tydzień Wielkanocny
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik
Liczba wyświetleń strony:
11031

 

 

RÓŻE RÓŻAŃCOWE

 

 

W Kolonii, w 1635 roku, ojciec Tymoteusz Ricci założył „Wieczny Różaniec”. Obliczył on, że rok ma 8760 godzin. Gdyby znalazło się tylu ochotników, to różaniec byłby odmawiany nieustannie przez cały rok. Ten sposób odmawiania modlitwy różańcowej znalazł wielu zwolenników. Zasiadający wtedy na Stolicy Piotrowej, Papież Urban VIII wyznaczył dla siebie godzinę 11 w nocy dnia 22 maja. W 1856 roku o. Augustyn Chardon, dominikanin, wpadł na pomysł, aby zobowiązać członków Żywego Różańca do odmawiania go nie raz w roku lecz raz w miesiącu.

Obecnie prawie we wszystkich parafiach w Polsce znany jest tzw. Żywy Różaniec. Założyła go Sługa Boża Paulina Maria Jaricot w Lyonie w 1826 roku, a zatwierdził papież Grzegorz XVI w 1832 roku. Licząc się z sytuacją współczesnego człowieka, że jest on wiecznie zagoniony i zapracowany, wpadła Założycielka na pomysł, aby zobowiązać członków do tylko jednej cząstki różańca, ale za to codziennie.

            Dziś, kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II zaproponował Kościołowi odmawianie 4 tajemnic Różańca św., członkowie Róż Różańcowych są tak zorganizowani, że tworząc grupy po 20 osób odmawiają cały różaniec w ciągu dnia.

            Do spopularyzowania tej modlitwy przyczyniły się bardzo objawienia Najświętszej Maryi Panny. Prawie we wszystkich ostatnich objawieniach Maryja trzymała w ręku różaniec i usilnie prosiła o jego odmawianie. Tak było w Lourdes, Fatimie czy też w Gietrzwałdzie.

            Matka Boża nigdy nie pozostaje dłużna wobec wielkiej miłości okazywanej Jej w różańcu. Liczne wota znajdujące się we wszystkich Jej sanktuariach są tego najlepszym świadectwem. Ojciec Święty Jan Paweł II, który całe swoje życie zawierzył Maryi, w modlitwie różańcowej widzi źródło mocy dla Kościoła u progu trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa i o potrzebie tej modlitwy nieustannie nam przypomina.

             „Zawsze mogłem na nią liczyć, szczególnie w momentach trudnych bardzo jej potrzebuję i nadal was o nią proszę” (Różaniec w Ludźmierzu 7 czerwca 1997r).

            W październiku 1999r. zawiązała się Wspólnota Róż Różańcowych w naszej parafii. Obecnie istnieje 7 wspólnot modlitewnych:

 

Róża św. Stanisława Kostki, św. Franciszka z Asyżu, św. Ojca Pio, św. Urbana, św. Jana Chrzciciela, św. Teresy od Dzieciątka Jezus,

św. Bernadety.

 

 

Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego

Statystyki

Brak własnych statystyk