Reguła

Franciszkańskiego Zakonu Świeckich

Reguła i życie Franciszkanów świeckich jest następująca: zachowywać Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa, naśladując św. Franciszka z Asyżu, dla którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi. (...)

Franciszkański Zakon Świeckich jest Wspólnotą - Rodziną, w której świeccy realizują swoje powołanie do świętości, przez życie Ewangelią w świecie, za przykładem św. Franciszka z Asyżu i według wskazań Kościoła.
   Zasady życia Franciszkanów świeckich określone są przez Regułę, Konstytucje i Statuty zatwierdzone przez Kościół oraz Dokumenty Stolicy Apostolskiej.
   Taką szczególną drogę do świętości realizowaną przez ideał życia zakonnego i życia świeckiego ukazał ludziom św. Franciszek już w XIII wieku.

Swoje powołanie do świętości Franciszkanie świeccy wypełniają w świecie w ramach obowiązków rodzinnych, zawodowych, społecznych i politycznych swego świeckiego stanu. Przez ciągłe nawracanie się i pokutę dążą do miłości doskonałej, naśladując Jezusa Chrystusa posłusznego, ubogiego i ukrzyżowanego.
   Przykładem na tej drodze jest św. Franciszek z Asyżu, który pociągnął za sobą wielu ludzi różnych epok. Również w czasach obecnych wielu podejmuje trud pójścia za Chrystusem drogą franciszkańską, aby zdążać ku pełni człowieczeństwa i miłości doskonałej.

Piątek, XXIV Tydzień zwykły Rok A, I Dzień powszedn