Jan Paweł II jako następca św. Piotra, a także „jako świadek niezmiernych cierpień człowieka i niemal apokaliptycznych zagrożeń, jakie ciążą na ludzkości” oraz jako pielgrzym nadziei powierzył Sercu Matki Bożej świat i „te ludy, które najbardziej tego potrzebują”.

Czy to właśnie było owym zawierzeniem świata wymaganym przez Niepokalaną, aby zwyciężyć przemoc, wszelką przemoc świata zapowiadaną w objawieniu sprzed 65 laty?

Przemocy, jakiej rok wcześniej (1981 r.) doświadczył Papież na Placu Świętego Piotra, nie brakowało także w Fatimie 13 maja 1982 r. Podczas olbrzymiej procesji jeden z hiszpańskich księży ukryty wśród tłumu w porywie szaleństwa próbował zbliżyć się do Papieża i ugodzić go nożem. Don Juan Fernandez Khron, zwolennik biskupa Lefebvre’a, próbował przyciągnąć uwagę Papieża, udając omdlenie. Pod sutanną ukrywał sztylet. Papież pochylił się troskliwie nad nim, aby spieszyć mu z pomocą. „Udało mi się chwycić go za nogę - wyznał później służbom bezpieczeństwa niedoszły morderca. - Jednak jego wzrok mnie zablokował. Chwilę zawahałem się i wtedy straże skoczyły na mnie. W ten sposób się uratował”. Zabójczy obłęd pojawił się w tej twierdzy pokoju.

Jest wielu znawców Fatimy, którzy wiążą te ataki na Papieża z ostatnią tajemnicą fatimską. Biskup portugalski zwierzał się jednemu z dziennikarzy: „Wydaje się, że mogłoby to dotyczyć kryzysu wewnątrz Kościoła. Teraz, kiedy kapłan próbował zabić innego kapłana, a jest nim Ojciec Święty, symbolika ta otwiera szerokie perspektywy. Być może właśnie ludzkość uwolniła się od nieznanych wydarzeń apokaliptycznych, które przypisywano tajemnicy fatimskiej. Jan Paweł II uratował ludzkość. Teraz, jak to obiecała Dziewica, przeważa miłość”.

Piątek, XXIV Tydzień zwykły Rok A, I Dzień powszedn