Wyszukiwanie
Święta

Piątek, VIII Tydzień zwykły
Rok A, I
Dzień Powszedni albo wsp. św. męcz. Marcelina i Piotra

Licznik
Liczba wyświetleń strony:
10217

5.

Skoro Pan nie osądził swoich oprawców przed ich godziną, dlaczego my osądzamy tych, którzy nas krzyw­dzą, choć tak naprawdę nic o nich nie wiemy? Oni jeszcze żyją. Może gdy zrezygnujemy z ich potępienia, spowodujemy, że się nawrócą? Nie dano nam mocy sądzenia, za co świat powinien być Bogu wdzięczny, bo Bóg jest bardziej miłosiernym sędzią niż człowiek. „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni” (Mt 7,1).

Nasz Pan powiedział na krzyżu: przebacz. Przebacz swoim piłatom, którzy są zbyt słabi, aby bronić two­jego prawa do sprawiedliwości; przebacz swoim hero­dom, którzy są zbyt zmysłowi, aby zauważyć twoją duchowość; przebacz swoim judaszom, którzy myślą, że każdą wartość można wycenić w srebrnikach. „Prze­bacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. 

W tym jednym zdaniu mieści się złączona miłość Ojca i Syna; w niej święta miłość Boga napotkała grzech człowieka i pozostała niewinna. To Pierwsze Słowo wybaczenia jest najmocniejszym dowodem absolut­nej bezgrzeszności naszego Pana. Wszyscy w chwili śmierci będziemy świadkami wielkiej parady naszych grzechów, a widok ich będzie tak przerażający, że nie będziemy mieli odwagi zbliżyć się do Boga bez błaga­nia o przebaczenie. Umierając, Jezus nie błagał o prze­baczenie, bo był bez grzechu. Prosił o przebaczenie dla tych, którzy oskarżali Go o grzech. A prosił o to, bo „nie wiedzieli, co czynią”.

Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego

Statystyki

Brak własnych statystyk