Podczas Mszy św. celebrowanej na podium przed bazyliką, obecni byli wszyscy portugalscy biskupi, na czele z Patriarchą Ribeiro z Lizbony i biskupem Alberto Cosme do Amarai z Leirii. Obecny był także będący już w podeszłym wieku kardynał Carlo Confalonieri wraz z kardynałem Marty i kardynałem Macharskim z Krakowa, przewodniczący brazylijskiej Konferencji Biskupów biskup Ivo Lorscheiter oraz prezydent Portugalii, Antonio R. Eanes. Była tam także siostra Łucja, bardzo radosna, ponieważ tuż przedtem Papież rozmawiał z nią podczas 20 - minutowego, osobistego spotkania. Około 3 tysięcy księży koncelebrowało Eucharystię z Papieżem, a tłum 800 tysięcy pielgrzymów modlił się z godną podziwu żarliwością. Następnie Papież długo modlił się w milczeniu. Wydawało się, jakby nie było słychać nawet oddechu olbrzymiego tłumu, morza mężczyzn, kobiet i dzieci. Prawdziwy lud Boży! Po chwili Jan Paweł II podniósł się i u stóp Cudownej Figury złożył w hołdzie misternie wykonany złoty różaniec.

W długiej i poruszającej homilii wyjaśnił orędzie Dziewicy. Określił je jako „nadzwyczajne”. Jeśli Kościół przyjął je obok publicznego i zwyczajnego objawienia Chrystusa, to przede wszystkim dlatego, że w nim zawarta jest konkretna prawda i powołanie, których zasadnicza treść jest taka, jak w Ewangelii, której podstawowy rdzeń stanowi nawrócenie, pokuta i poświęcenie.

Na koniec Papież przeczytał po portugalsku akt poświęcenia oraz zawierzył Kościół i świat Dziewicy Maryi. Wcześniej zaprosił wszystkich biskupów, aby każdy z nich dokonał tego poświęcenia we własnej diecezji.

Piątek, XXIV Tydzień zwykły Rok A, I Dzień powszedn