Wyszukiwanie

BÓG WIARY I MODLITWY

ROZWAŻANIA LITURGICZNE NA OKRES WIELKANOCNY

1.

Słowo Życia: Czy można żyć inaczej, niż żył Jan Chrzciciel, aby pozostać znakiem? Aby pozostać sobą? Aby spełnić powołanie religijne?

Rozważanie: Mt 11, 11 – 15

ZNAK CZŁOWIEKA

Jezus mówi z uznaniem o swoim Poprzedniku, który trwa w postawie wyzna­czonej przez posłannictwo. Jest w tym pewne przypomnienie kierowane do wszystkich ludzi Chrystusowych. Popatrzmy: jeżeli na miejscach częstych burz, na skrajach gór, na krawędziach, na lotnych piaskach, na wyjątkowo trudnych glebach rosną drzewa, trwają, są schronieniem, bronią życia, wtedy gotowi jesteśmy myśleć o ich roli. o tym trudzie życia, który sprzeciwia się zniszczeniu. Myśleć i mówić z podziwem. Oto zachowują postawę godną gatunku, który reprezentują. Jeżeli wzrusza nas nikła, zdaje się ulotna traw­ka, która wrosła w piasek całymi kłębuszkami korzonków i mimo wszystko żyje...

Czy to dla nas nie zachęta do wysiłku, by znaczyć to, co należy oznaczać? Czy to nie prowokacja do odnowienia pełnej postawy, jaką wyznaczyło nam powołanie?

Nieuchronne znużenie, jakie nakłada się dzień po dniu na dłonie pomagające innym, na myślenie, które nie zna czasu spełnienia się swojego podarunku wiedzy. Znużenie słów dobrych, które jakby ginęły po drodze, nim chwyci je człowiek ubogi. Znużenie ciągle takiej samej drogi, gdzie już wszystko zna­ne, zdeptane, powtarzane, aż do znudzenia. Nieustanne oddalanie bylejakości, jaką nagarnia rzeczywistość, jakby bezradne odrzucanie piasku niesionego dniem i nocą przez pustynię, którego ani zatrzymać, ani się osłonić, ani od­grodzić. Przyniesiona ze złych czasów pokusa poddania się nieuniknionym losom, jakiemuś fatum, które i tak zaprószy wszystko. Zniecierpliwienie, które pojawia się po kolejnej próbie osiągnięcia wyniku, po ponownym wysiłku, po falującej wodzie złego losu, który znów uderzył w brzeg wydawało się bezpieczny i znów zmusza do zaczynania od począt­ku...

Czy można żyć inaczej, niż żył Jan Chrzciciel, aby pozostać znakiem? Aby pozostać sobą? Aby spełnić powołanie religijne?

Święta

Środa, XI Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik
Liczba wyświetleń strony:
7894
Dźwięk

Brak pliku dźwiękowego

Statystyki

Brak własnych statystyk