Słowo Życia: Popatrzmy na nowo i usłyszmy ponownie znak i słowo Boga, który przychodzi. Żal było­by kolejnego spotkania, które nie tworzy przyjaźni.

Rozważanie: Mt 17, 10 – 19

NIE ROZPOZNANI

Ci, których posłał Bóg przed sobą, aby byli okazją refleksji, zmiany życia, ułożenia od nowa, uzupełnienia dobra - przechodzili i idą najczęściej nieroz­poznani.

Wobec każdego Bóg posługuje się znakami przywołania, ale przyjęcie tych znaków porozumienia nie zawsze jest łatwe. Czasem przeszkadza ulotność znaku - dobry przyjaciel, nieśmiały spowiednik, delikatny człowiek modli­twy, przemijający szybko nastrój, który wprawdzie zabłysnął, ale łatwo zaprószyły go inne sprawy, jakiś wyjątkowy dar łaski, który też można było odsunąć bez większego wrażenia. Niekiedy brak skupienia, roztargnienie, kłopoty codzienne powodują, że to, co naprawdę ważne, co powinno być punktem dla myśli i decyzji ważnym i znaczącym, nie wywołuje należnej uwagi. W naszej rzeczywistości, chrześcijaństwa zastanego w bogatej formie znaków - kościoły, kaplice, obrazy, teksty literatury, nasycenie codzienności rodzinnej, ustawiczna wymowa terminów związanych z chrześcijaństwem, też nie sprzyja skupieniu uwagi na tym, co rzeczywiście dla nas ma znaczenie. W tej niezmiernej zwyczajności kontaktów, nawet najbardziej istotne tracą jaskrawość i znaczenie.

Przyzwyczajone ucho, oko, słowo wypowiadane, już nie budzi żywych odczuć i nie mobilizuje życia. Kultura „przelotna”, to przylatywanie ptaków ponad, szybko, bez dotykania ziemi. Tak patrzy­my na obrazy w środkach przekazu, na teksty napisane, po których niczego się nie spodziewamy, tak słuchamy nawet wielkich słów i świętych wołań, tak nastawiamy nasze odbiorniki myśli, żeby mieć trochę wolności serca i spokojnego życia.

Niestety, to przenosi się na sprawy ważne. Słuchamy, ale nie słyszymy rodziny, Kościoła, własnego sumienia. Patrzymy - ale nie widzimy posłańców, których Pan daje naszej drodze, żeby była prosta i wyrównana.

Popatrzmy na nowo i usłyszmy ponownie znak i słowo Boga który: Jest, Był i Przychodzi! Żal było­by kolejnego spotkania, które nie tworzy przyjaźni.

Środa, XI Tydzień zwykły