Słowo Życia: Nie oceniajmy naszych wysiłków ewangelicznych. Okazuje się, że nie zawsze ci, którzy nas odprawili, pozostali daleko od Chrystusa.

Rozważanie: Mt 21, 28 – 32

OSTROŻNOŚĆ

Myślmy częściej o tych, którzy jeszcze zostają dalej od Kościo­ła i jego życia sakramentalnego, którzy są bardziej niż inni problemem na­szej miłości. Chcielibyśmy, aby do domu Ojca wrócili i nie zbłądzili w splą­tanych drogach propozycji. I wtedy przeżywamy niepokoje ludzi ostrożnych, nieufnych, którzy zbywają nasze słowa milczeniem, grzecznym ogólnikiem, albo odsuwają się na bezpieczną odległość. Przypominają takich, którzy już doświadczyli kruchości skały, i na kolejnej wspinaczce, ostrożniej naciskają kamienie, stopę stawiają nieśmiało, wiedząc, czym grozi taka droga. Przypo­minają tych, którym już kiedyś obiecywano udane miejsce w życiu, pewne zasady postępowania, trwałe wartości, które tylko przyjąć i cieszyć się ni­mi na zawsze. Niestety, przychodził czas inny, padało światło, i to, co było takie oczywiste, stało się złudą i sypało się w przemijanie. Czy tacy właśnie ludzie nie są szczególnie ważnym zadaniem dla apostoła? Wymagają bowiem szczególnej rozwagi, cierpliwości i zaufania. Zasłyszane słowo biorą ostroż­nie, oceniają, myślą, doświadczają. To nie jest prosty aplauz, ale uważne przy­jęcie ważnego daru. Wymagają uznania własnej decyzji, osobistej oceny. Sta­wiają wymaganie apostołowi i doświadczają dar, który przyniósł. Co to zna­czy w praktyce?

Zostawiać słowo Ewangelii pięknie przed ludźmi naszej drogi, kłaść je wy­raźnie, dokładnie, z pokorą jakiej wymaga jego tajemnica, i odchodzić w cień, pozostawiając decyzję ludziom szukanym przez Boga. Wykazać się cierpliwo­ścią wobec rozwagi. Oni nie zawsze są gotowi podjąć decyzje ważne i skutecz­ne. Niech Bóg da czas dojrzewania. Odprawieni przez ludzi, odchodźmy z uczuciami bliskości i życzliwości. Jeżeli nie łączy nas wiara, to już połączy­ła nas miłość.

Środa, XI Tydzień zwykły