Spowiedź po trzydziestu dziewięciu latach

Inny fakt niewiele różniący się od poprzedniego wydarzył się 13 października 1931 r. Ten sam ojciec jezuita słuchał spowiedzi, kie­dy usłyszał natarczywe pukanie do konfesjonału. Była to kobieta, która cała we łzach pokazywała palcem towarzyszącego jej mężczy­znę, który na równi z nią płakał.

- Proszę księdza - powiedziała - mój mąż popełnił wielki grzech śmiertelny! Na miłość Boską, niech go ksiądz wyspowiada...

Stało się to tak, że ten poczciwiec znalazł się pośród wielu ludzi, którzy przyjmowali Komunię św., i pomyślał, że z pewnością on tak­że może ją przyjąć.

Żona, która go zobaczyła, zapytała:

- Jak to? Ty też przyjąłeś Komunię? A wyspowiadałeś się przed­tem?

- No pewnie! Było to bardzo proste!

- Ale kiedy? Ja cię nie widziałam.

- Nie słyszałaś, jak ksiądz mówił, że kto chce przyjąć Komunię, ma za nim powtórzyć słowa? Ja też je powiedziałem: wystarczyło powtórzyć.

Kobieta myśląc, że źle zrobił, zapytała się sąsiadki i dowiedziała się, że nie wystarczało wyrecytować słów ogólnej spowiedzi, ale na­leżało wcześniej wyznać wszystkie grzechy i przyjąć rozgrzeszenie. W przeciwnym razie popełniało się świętokradztwo. Właśnie mąż je popełnił i oto oboje stali w nieukojonym płaczu.

Udali się więc po radę do ojca. Kobieta opowiedziała też, że miesz­kali w miejscowości, gdzie nie było proboszcza. Nie spowiadali się od 39 lat, czyli odkąd zawarli małżeństwo.

- Dlaczego więc pani chce szukać pomocy dla swego męża, a nie myśli sama, żeby się wyspowiadać?

- Ponieważ przyszliśmy tylko po to, żeby spełnić obietnicę.

- Dobrze, ale Matka Boża chce wam udzielić całej łaski. Klęknijcie tu więc do spowiedzi, najpierw pani mąż, a potem pani.

Po spowiedzi byli ogromnie rozradowani. Pospieszyli do Cudow­nej Figury odmówić pokutę i podziękować Matce Bożej. Zostali przy niej długi czas pogrążeni w modlitwie. Wydawało się, jakby nie potrafili odłączyć się od tamtego miejsca, gdzie Matka Najświęt­sza nieproszona udzieliła im łaskę o wiele większą od tej, za którą przyszli podziękować.

c.d.n.

Niedziela, XXXIII Tydzień zwykły Rok A, I Trzydziesta tr