INTERWENCJA WŁADZY KOŚCIELNEJ

Władza kościelna, stwierdzając nieustanny wzrost i nadzwyczajne owoce religijnego ruchu, jaki spontanicznie powstał w Cova da Ilia, uznała, że nadszedł czas wyjścia ze swej powściągliwości i publicznego wydania opinii. Oto główne etapy jej interwencji.

W 1917 r. diecezja Leiria była pod jurysdykcją Patriarchy Lizbony, kardynała Antonio Mendesa Belo (zm. 4 sierpnia 1929 r.).

Ten, dowiadując się o pierwszych nadzwyczajnych wydarzeniach, absolutnie zabronił swoim kapłanom jakiegokolwiek zaangażowania w zaistniałą sytuację. Nakaz był wykonywany sumiennie, dopóki gorliwi proboszczowie z Fatimy i okolic nie zaczęli być źle postrzegani przez ludzi wierzących i oskarżani, że stają po stronie wrogów religii i Kościoła.

3 listopada tego samego roku arcybiskup Mitilene, ks. bp Lima Vidal, Wikariusz Generalny Lizbony, pod nieobecność Kardynała, który musiał opuścić swoją siedzibę, zarządził pierwszy tymczasowy wywiad, który szybko wykonano, ale odpowiedni z tego raport dostarczono mu dopiero 28 kwietnia 1919 r.

c.d.n.

Piątek, XV Tydzień zwykły Rok A, I Dzień powszedn