Wyszukiwanie

6.

INTERWENCJA WŁADZY KOŚCIELNEJ

     Władza kościelna, stwierdzając nieustanny wzrost i nadzwyczajne owoce religijnego ruchu, jaki spontanicznie powstał w Cova da Ilia, uznała, że nadszedł czas wyjścia ze swej powściągliwości i publicznego wydania opinii. Oto główne etapy jej interwencji.

      W 1917 r. diecezja Leiria była pod jurysdykcją Patriarchy Lizbony, kardynała Antonio Mendesa Belo (zm. 4 sierpnia 1929 r.).

     Ten, dowiadując się o pierwszych nadzwyczajnych wydarzeniach, absolutnie zabronił swoim kapłanom jakiegokolwiek zaangażowania w zaistniałą sytuację. Nakaz był wykonywany sumiennie, dopóki gorliwi proboszczowie z Fatimy i okolic nie zaczęli być źle postrzegani przez ludzi wierzących i oskarżani, że stają po stronie wrogów religii i Kościoła.

      3 listopada tego samego roku arcybiskup Mitilene, ks. bp Lima Vidal, Wikariusz Generalny Lizbony, pod nieobecność Kardynała, który musiał opuścić swoją siedzibę, zarządził pierwszy tymczasowy wywiad, który szybko wykonano, ale odpowiedni z tego raport dostarczono mu dopiero 28 kwietnia 1919 r.

 

c.d.n.

Święta

Piątek, XV Tydzień zwykły Rok A, I Dzień powszedn

Liturgia słowa

Czytania:

  • Ewangelia:

Licznik
Liczba wyświetleń strony:
5942
Dźwięk


Statystyki

Brak własnych statystyk