Czwartek, Wielki Tydzień

II. Czym i jak należy chrzcić?

Do chrztu niezbędna jest woda. Przepis prawny uściśla ten wymóg, nakazując, poza wypadkiem konieczności, uży­wać wody święconej. Dlatego też podczas ceremonii chrzcielnej - poza okresem wielkanocnym - dokonuje się także poświęcenia wody, by móc jej bezpośrednio użyć do chrztu.

Kościół aktualnie dopuszcza dwa sposoby chrztu:

- przez zanurzenie;

- przez polanie.

W naszych warunkach klimatycznych, w kościołach nie zawsze dobrze ogrzanych, wykorzystuje się ten drugi sposób, polewając trzykrotnie głowę osoby chrzczonej. Gdy chrzczone jest małe dziecko, a temperatura otoczenia jest niska, w trosce o jego zdrowie stosuje się ciepłą wodę.

Chrztu należy udzielać, zachowując cały obrzęd prze­pisany w zatwierdzonych księgach liturgicznych. Jedynie w przypadku naglącej konieczności (np. niebezpieczeń­stwo śmierci, brak dostępu do kapłana lub do odpowiednich tekstów zwykle wykorzystywanych w liturgii chrzcielnej) należy zastosować jedynie to, co jest wymagane do ważno­ści sakramentu. A więc nie można nie użyć słów, przez które w Kościele katolickim udziela się chrztu: „Ja ciebie chrzczę w imię Oj ca i Syna i Ducha Świętego”. Stąd istotny obrzęd chrztu polega na zanurzeniu kandydata w wodzie lub polaniu wodą jego głowy z równoczesnym wezwaniem imion Osób Trójcy Świętej.