III. Jakie imię wybraliście?

Prawodawca kościelny zalecił: Rodzice, chrzestni i pro­boszcz powinni troszczyć się, by nie nadawać imienia ob­cego duchowi chrześcijańskiemu. Imię miało i ma, nieza­leżnie od czasu i kultury, znaczenie w życiu człowieka, stąd ta troska Kościoła o „ducha chrześcijańskiego”, który ma charakteryzować imię chrześcijanina. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, by nowo ochrzczony miał swojego świę­tego patrona, za pośrednictwem którego będzie się zwracał do Boga. Stąd też, Episkopat Polski mobilizuje duszpas­terzy do poruszania tego tematu w kontaktach z wiernymi: Duszpasterze powinni wcześniej zachęcać wiernych, by swoim dzieciom nadawali imiona katolickie.

Oczywiste jest jednak, że tymi, którzy wybierają osta­tecznie imię dla dziecka, są jego rodzice. Inni, min. pro­boszcz, mogą jedynie wyrazić swą opinię. Praktykuje się, że jeśli tzw. pierwsze imię nie jest katolickie, dodaje się drugie w duchu chrześcijańskim. Pamiętajmy jednak, wybierając imię dziecku, że najodpowiedniejsze będzie imię świętego lub błogosławionego, który może zapewnić ochrzczonemu opiekę duchową oraz być dla niego wzorem życia.

Piątek, I Tydzień zwykły
Rok C, I